Město Suchdol/Lužnicí

Katalog ubytovatelů

Zeptejte se starosty

Aktualita

11červen2016

Zeptejte se starosty - parkování

Dobrý den,pane starosto
uplynulý víkend jsme navštívili Vaši oblast. Minulé roky jsme zaparkovali na louce na kraji města, odkud jsme vyjeli dále na kolech. Jaké bylo ale naše překvapení, když nám obyvatel přilehlého dimu stroze sdělil, že tam již parkovat nelze. Přes léto bývalo toto místo velmi využíváno. Je někde jiná možnost vyhrazeného parkování ve Vašem městě? Připadá mi, že zrušením místa na louce akorát nastane mnoho kolizních sitaucí. Budu ráda za Vaši odpověď, kde by se mohlo bezproblematicky parkovat.
Děkuji za info.
Šarka Mikolášová


Luboš Hešík, starosta města, odpovídá:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Ač nevím odkud, jsem velmi rád, že k nám na Suchdolsko jezdíte. Ač se na první pohled Váš dotaz na oficiální parkoviště zdá velmi jednoduchý, tak odpověď je velmi složitá. Oficiálních označených parkovišť v našem městě opravdu moc není. Ale nezoufejte, místa pro slušné návštěvníky se najdou vždy :-) Parkování je možné blíže centru, odkud se dají podnikat skvělé výlety po krásách Suchdolska. Osobně bydlím na sídlišti na Pražské, které svou rozlohou bývalého PS útvaru a množstvím zatím neupravených zpevněných ploch umožńuje odstavit auto "mezi civilizací" na celý den. A mohl bych pokračovat...Centrum města je zpravidla vymezeno pro krátkodobější parkování (nákupy, návštěva restaurací atd.) a proto bych Vás požádal, v případě zájmu o celodenní parkování, využít plochy spíše mimo centrum.

Ale pojďme k Vaší otázce a to je ona "louka" u vjezdu do města. Po několika letech "divokého" parkování začaly ozývat zde žijící občané s protesty, týkající se chování návštěvníků města, zejména lidí, kteří využívají ke koupání tzv. "Cepskou" a "Majdalenskou" pískovnu. Oni si opravdu někteří návštěvníci pletli tyto plochy s územím, kde lze dělat nepořádek a kde se nemusí dodržovat zákaz vstupu na soukromé pozemky atd. Obě pískovny jsou v režimu "dobývacího prostoru" se zákazem vstupu, ale slovy klasika "vysvětlujte to lidem".....bohužel to je problém v oblastech  jako je Suchdolsko odpradávna a žádná cedule "lidi nezastaví" . V minulosti proto město umožnilo parkování na svém jediném vhodném pozemku v této lokalitě ("oné louce") s cílem "uvolnit" krajnice na mezinárodní silnici a pomoci alespoň neoficiálně po dobu letních veder složitou situaci řešit. Na louce byly umístěny i sociální zařízení atd. Bohužel tato snaha narazila po minulé dlouhé a z hlediska návštěvnosti hodně složité letní sezoně na odpor zde žijících obyvatel, kteří se dožadují prostřednictvím platných zákonů svých práv. Navíc došlo k uzavření parkoviště u "Cepské" pískovny na pozemcích vlastníků, kteří se podobně snažili, stejně jako město, situaci alespoň dočasně řešit. 

Souhlasím s Vámi, že současná aktivita zde žijících obyvatel, ač ji plně chápu a rozumím příčinám, přinese do této oblasti spíše "neklid". Město již vyvolalo jednání o možném zřízení "dočasné přírodní parkovací plochy" s SCHKO Třeboňsko, která funguje např. v prostoru pískoven u Veselí nad Lužnicí - Vlkova, ale bude ji realizovat pouze v okamžiku, kdy to dovolují legislativa.

Naše město má turistiku a cestovní ruch do budoucna souzenu jako jeden (a možná jediný) ze zdrojů  významných příjmů, ale pokud si to neuvědomí samotní občané např. při podpoře investic (staveb) do této oblasti v rámci správních řízení či při toleranci jevů, které provází letní turistická sezona, tak rozvoj Suchdolska bude v některých aspektech velmi složitý. Ale buďme optimisty !!! :-)  

Další novinky